4GMAT - GMAT Online Practice Test Contact 4GMAT

Question 3 of 10

The cost of 1 unit of electricity during a 4 year period is given below. Year 1, $1 per unit. Year 2, $1.5 per unit. Year 3, $1.2 per unit. Year 4, $2 per unit. If a factory spent equal dollars each year for electricity what was the average cost of a unit of electricity during the 4 year period?

A.     $ 1.333

B.     $1.250

C.     $1.425

D.     $1.175

A.     $1.500


Next Question


Follow 4GMAT on Facebook    Follow 4GMAT on Twitter    GMAT Prep Blogs by 4GMAT    GMAT Prep Videos by 4GMAT
Copyright 2004-13 4GMAT.COM
Test Catalyst (India) Private Limited
All rights reserved
GMAT™ and GMAC™ are registered trademarks of the Graduate Management Admission Council™. The Graduate Management Admission Council™ does not endorse, nor is it affiliated in any way with the owner or any content of this web site.